Sen burayı gördün, başkası da görecek. Teklifini gönder, sitenin kahramanı ol.

Sponsor'un katkılarıyla...

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Yapılması Gerekenler

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu için Yapılması Gerekenler

SEO; arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve iyi bir arama motoru optimizasyonu verimlilik, tarayıcı uyumu, anahtar sözcükler, bağlantılar, görünüm ve sosyal medya gibi başlıkların düzenlenmesini içerir.

/ 19.05.1919?

Yazar:
SonDevrimBu Yazı
Toplam822741017
Bugün93

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO Nedir?

Sponsor'un katkılarıyla...

Markanız için 300X300 alan.

Reklamı kapat görseli

İçerik, anahtar sözcükler, kurulan bağlantılar, yerlik adı, sayfaların düzgün kodlanması ve hızlı yüklenmesi gibi başlıklarda yapılan arama motoru optimizasyonu yerlik için bir bütün olarak ele alınır ve arama motoru optimizasyonundan alınan ceza tek sayfaya değil tüm yerliğe uygulanır.


Veb sitelerinde yalnızca düzgün kodlama yapmak yeterli değildir. Aynı zamanda sitenin arama motorları tarafından sorunsuz ve de düzgün bir biçimde indexlenerek kullanıcılara ulaşması da gerekiyor. İndexlemenin sorunsuz olabilmesi ve böylece daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için sayfanın içeriğinin arama motorlarına uyarlanmış olması gerekiyor.

Arama motoru optimizasyonu yapılması zorunlu değil ama kesinlikle ve kesinlikle yapılmalıdır. Arama motoru optimizasyonu yalnızca üst sıralara yerleşilen arama motoru sonuçları için değil aynı zamanda site ya da şirket sahiplerinin sitelerini ziyaret eden kullanıcılar için de yapılır.

Arama motoru optimizasyonu yapılırken uygulanacak kuralların hepsi açık bir biçimde belirli değil. Açık bir biçimde belirli olmayan kurallar bu konuyu sürekli olarak izleyen ve / veya bu konuyla ilgili kendi veb sitesinde edindiği deneyimleri paylaşan yazarların yolumuzu aydınlatmasıyla oluşuyor.

Konu uzun. Yapılması gereken çok şey var. Bazı konularda kesin kurallar yok. Ama gözünüz korkmasın.

E haydi o zaman...

SEO Kuralları - Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu için altın kural: Etik kuralların dışına çıkmayın.

Siz etik olmayan bir açığı internette okuyup uygularsanız bilin ki bundan arama motorlarını geliştiren ekiplerin de haberi er ya da geç olacaktır.

Şu ya da bu nedenle cezalandırılırsanız sitenizi ya da sayfanızı uygun bir duruma getirseniz bile ceza (ve etkisi) hemen kalkmayabilir.

Olur da ceza alırsanız, ceza önceden yalnızca sayfaya veriliyordu. Artık bir sitedeki bir kaç sayfa (5, 10, ya da 15 sayfa gibi az sayıdaki sayfa) ceza almayı gerektiriyorsa ceza bu sayfalara değil domain'e yani domain'in altında barınan bütün sayfalara veriliyor. Bir kaç sayfanızın kuralları ihlal etmesi, bütün sitenin başına dert olur.

Arama motoru optimizasyonu uygulanırken ne yaptığınıza (içeriğinize ve benzeri) bağlı olarak cezadan kurtulmak için yaptığınız düzeltmelerin işe yaramaya başlaması biraz zaman alır. Bu bir süreçtir. Sitesindeki kullanıcı sayısının 6 ay boyunca yavaş yavaş toparlandığını söyleyenler var. Arama motoru tarafından cezalandırılırsanız kendinizi affettirmeniz zaman alacaktır.

Ceza aldığınızı nasıl bilirsiniz? Sayfalarınızın hangi sözcüklerde hangi sırada çıktığını biliyorsanız bunları kıyaslarsınız.

Ancak arama sonuçlarında geriye düştüyseniz bu durum ceza aldığınız anlamına her zamar gelmeyebilir. Belki de başkası sizden daha iyi arama motoru optimizasyonu gerçekleştirmiş olabilir.

İkincisi, sitenize yapılan tekil ziyaret gibi sayımlamaların kıyaslanması yoluyla fark edebilirsiniz. Eğer sayımlamalarda keskin bir düşüş varsa cezalandırılıyor olabilirsiniz.

Ceza alıp almadığınızı kesin olarak belirleyebilmenin bir yolu yok. Kuralları ve başkalarının deneyimlerini yorumlayıp kendi sitenizdeki içerikle bunları kıyaslayıp gözlem yaparak bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ceza alıp almadığınızı anlamanın tek yolu bu.

Eğer siteniz yeni açılmış ise geriye dönük veriler elinizde olmadığı için, olası bir ceza durumunu fark edebilmek daha zordur.

Arama motoru optimizasyonu yaparken etik değerlerin dışına çıkmamaya özen gösterin. Hatta hiç çıkmayın!

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO Sırasında Yapmayın :

  • Anahtar sözcükleri ilgili ilgisiz ve çok sayıda kullanmayın. Anahtar sözcüklerin yazının içindeki kullanımını abartmayın.
  • Başkalarından (ç)alınmış olan kopyala & yapıştır içerik kullanımından uzak durun.
  • Sitenizde içerik açısından aynı (ya da bir birine çok benzeyen) sayfaların bulunmadığından emin olun.
  • Kısa yazılar yazmaktan kaçının.
  • Herhangi bir nedenle ya da arama motorlarını aldatmak için görünmez yazılar kullanmaktan kaçının.

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO Sırasında Yapın :

  • <meta> etiketinde açıklama metninizle yazınızın ilk bölümü birebir aynı olmasın. Ama birbirlerine çok benzesinler.
  • Çok kısa yazılar yazmayın. Yazıda en azından 700 sözcük kullanmış olun. Eğer bu rakama ulaşamıyorsanız, bu rakama ulaşabilmek için gereksiz içerikle kullanıcıların canını sıkmayın.
  • Sayfalarda, sitenize özgü görsellerin kullanımı iyi olur. Resim, fotoğraf, izleti ve benzeri içerik kullanımı sayfaya artı puan kazandırır. Hatta sitedeki bazı yazıların (fotoğraf ya da haber galerisi değil) yalnızca resim ve fotoğraflardan oluşması iyi olur.
  • Arama motoru optimizasyonu kurallarına uygun ve düzgün bir biçimde etiketlenmiş site size her zaman artı puan kazandırır.
  • Belirli anahtar sözcüklerde arama motorunun ilk sonuç olarak gösterdiği veb sitelerini inceleyin ve sitenizi (& sayfanızı) ona göre düzenleyin & gözden geçirin !

robots.txt kullanın ve gereksiz klasörlerin indexlenmesini kesinlikle yasaklayın. Gereksiz içeriklerin indexlenmesiyle kurallara uygun olmayan içeriklerden dolayı (örneğin yorum, görsel ve template klasörleri gibi) siteni hatta puan kaybedebilir, ceza alabilir.

Reklamı kapat görseli

Görüş Bildirin?

Toplam Oy Sayısı : Şimdilik hiç oy verilmemiş.

Ortalama Oy Değeri : Verilen oyun geçerli olması için yapılan yorumun onaylanması gerekiyor.

Görüşler yükleniyor . . .

Yorum Ekle?

1000
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için Yapılması Gerekenler