Sen burayı gördün, başkası da görecek. Teklifini gönder, sitenin kahramanı ol.

Sponsor'un katkılarıyla...

HTML - Köprümetin İmleme Dili

HTML Eğitimi - Çevrimiçi Eğitim

Çevrimiçi HTML Eğitimi

/ 19.05.1919?

Yazar:
SonDevrimBu Yazı
Toplam822923383
Bugün273

HTML Eğitimine Hoş Geldiniz!

Amacım; web sitesi tasarımı konusunda HTML5, CSS3 ve Javascript dillerini:

 • Görsel olarak anlaşılır ve yalın bir arayüzle
 • Bütünüyle Türkçe
 • Önemli noktaları atlamadan, özet bir biçimde
 • İpuçları ve konuyla ilgili diğer yararlı bilgilerle birlikte
 • Olduğunca reklamsız bir arayüzle
 • Hem ücretsiz hem de üyelik talep etmeden

sizlere ulaştırmak.

Sponsor'un katkılarıyla...

Markanız için 300X300 alan.

Reklamı kapat görseli

Düzgün kodlama web sitesi kurmak için olmazsa olmazlardan.

Web sitesi tasarımı; kodlama (HTML5), biçimlendirme (CSS3), Arama Motoru Optimizasyonu, bağlantılar, görseller, etkileşimli içerikler, izletiler, domain ve yer sağlayıcı seçimi gibi farklı başlıklar altında toplanarak web sitesi kurmak için yaptıklarınızın bütününü ifade eder.

Web sitesi tasarımı için HTML eğitimi sayfalarında anlatılanlar -bir sonraki sayfa olan- HTML Eğitimi sayfasında gösterildi.

SonDevrim'de anlatılan HTML eğitimi web sitesi kurmaktan öte kodlama eğitimine odaklanır.


Kodlama yapmadan da web sitesi kurabilmenin yolları vardır. Diğer yollarla web sitesi kurmayı seçerseniz web sitesi tasarımı için olmasa da web sitesi kurmak için yine de emek harcamak zorundasınız. Emek harcamıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir!

SonDevrim'i Kullanım Kılavuzu

Tarayıcı Seçimi

Bu web sitesi cep telefonu gibi taşınabilir aygıtlarla çalışabilecek biçimde tasarlandı. SonDevrim'i ziyaretlerinizde -masaüstü ya da taşınabilir aygıtlarda- sorun yaşamamanız için lütfen güncel tarayıcılar kullanın.

SonDevrim Mozilla Firefox için tasarlandı.

Sayfa Özeti Bölümü

HTML eğitimi dahil tüm sayfaların özet bölümünde sayfanın güncel olup olmadığı gösterilmektedir. Güncel olmayan sayfalar zaman içinde güncellenir. Güncellemeleri, HTML Besleme ile de izleyebilirsiniz.

HTML eğitimi Sayfa Özeti Bölümü'nde sırasıyla

 • İçerik Alt Başlıkları
 • Uyarılar
 • Notlar
 • İpuçları
 • Böcükler
 • Örnekler
 • Yorumlar
 • Eğitim Modu

bölümleri bulunmaktadır. Artık bu bölümlerden ilgili içeriğe doğrudan sıçrayabiliyorsunuz.

HTML Eğitim Modu

HTML Eğitimi dahil tüm WWW ile ilgili sayfalarda Sayfa Özeti Bölümü'ndeki kalem simgesi (Eğitim Modu Görseli ya da Eğitim Modu Görseli) Eğitim Modu'nun açık olup olmadığını belirtir.

Eğitim Modu açıksa Eğitim Modu Görseli -genellikle- konunun başındayken ya da sonuna gelindiğinde önceki ve sonraki sayfalar değişir. Böylelikle öğrenmeniz gereken içerik size sırasıyla sunulur. Size yalnızca bir sonraki sayfaya gitmek düşer.

Eğitim Modu kapalıysa Eğitim Modu Görseli önceki ve sonraki sayfalar aynı köprümetinde olduğu gibi hiç bir değişikliğe uğratılmadan gösterilir. Konu bittiğinde sonraki sayfa-genellikle- o bölümün başı ya da anasayfadır.

Sıklıkla Karıştırılan HTML Etiketleri

İçerikteki bazı sözcükleri seçmek ve / veya onlara anlamsal açıdan önem vermek için kullandığınız HTML Etiketleri kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden HTML Etiketleri ayrıca öbeklere ayrıldı. Kafanızın karıştığı ya da farklı örnek ve kullanımları görmek için, HTML Etiket Öbekleri sayfasındaki HTML etiketleri dizelgesine bakmanızda yarar var diye düşünüyorum. Bu öbeklerde, bir birine benzeyen ama farklı anlamları olan HTML etiketleri bir arada bulunduğundan eğer bir etiket işinizi tam olarak karşılamıyorsa çözüm büyük olasılıkla HTML Etiket Öbekleri sayfasında vardır.

Bütün HTML etiketleri bu HTML Etiketleri sayfasında gösteriliyor.

HTML5 ve Güncellemeler

HTML eğitimi güncel HTML dili (HTML5) ile güncel CSS dilini (CSS3) kapsamaktadır. İçerik belirli aralıklara denetlenerek sürekli olarak güncel tutuluyor. Buradaki içerik dışında bir bilgiyi arıyorsanız (API gibi ) bu tür bilgiler yeni başlayanların kafasını karıştırmamak amacıyla gösterilmemektedir. Aradığınız HTML etiketleri HTML eğitimi içinde yoksa o etiket güncel HTML5 dili ile ilgili değildir.

Güncel olmayan içeriklere dikkat edin. SonDevrim sürekli güncellenir. Güncel olmayan içerikler (HTML5 olmayan etikletler) web sitesi tasarımı açısından sorun çıkartırlar.

Ve dikkat edin! HTML5 dilindeki yenilikler de güncelleniyorlar. HTML5 ile gelen <keygen> etiketinin eskimesi (dilden çıkartılması) gibi...

HTML etiketleri içeriği Veb Köprümetin Uygulama Teknolojileri Çalıştayı baz alınarak yazılmıştır (WHATWG - Web Hypertext Application Technology Working Group).

Web sitesi tasarımı ile ilgili burada verilen HTML eğitimi ve HTML5 dili referans olarak kabul edilemez.

Ayrıntılı anlatmış olsam da yalnızca özet bilgi veriyorum. HTML5 ile ilgili konular burada anlatılanlarla sınırlı değildir ve dildeki yenilikler son durumunu alana kadar sıklıkla değişebilmektedir. Yasal sorumluluk kabul etmiyorum. Web sitesi tasarımı ve HTML5 anlatımım yanlışlar ve eksiklikler içerebilir. Bu anlatımlar ticari amaçla kullanılmamalılar. SonDevrim.com'u ziyaretle e-Sözleşme'leri kabul etmiş sayılırsınız.

HTML Dili Referansları

Web sitesi tasarımı ile ilgili HTML eğitimi bittikten sonra HTML5 web sitesi tasarımı eğitimine:

gibi dizelgelerle devam edebilirsiniz.

HTML5 ile kodlamayı daha iyi anlayabilmeniz için öncesinde HTML eğitimi sırayla öğrenilirse sizin yararınızadır.

Referanların tümü HTML ve CSS Referansları sayfasında bulunabilir.

Son Söz

Son söz olarak: Öğrenme işini zaman bırakın. HTML5 ve CSS3 bir çırpıda öğrenilemez. Temeli alın. İzleti ve ses oynatıcı gibi bir iki yeniliği bilin. Kendi sitenizi oluşturun. Fazlası için ben ve bu web sitesi burada olacağız.

Teşekkürler !

Sunucuma desteğiniz için teşekkür ederim !

Eğitime bir sonraki sayfayla devam edebilirsiniz: HTML Eğitimi

Reklamı kapat görseli

Görüş Bildirin?

Toplam Oy Sayısı : Şimdilik hiç oy verilmemiş.

Ortalama Oy Değeri : Verilen oyun geçerli olması için yapılan yorumun onaylanması gerekiyor.

Görüşler yükleniyor . . .

Yorum Ekle?

1000
HTML - Köprümetin İmleme Dili